Tilbage

   TROLDE CUP 2004

Shin Go Ryu Næstved afholdt Lørdag den 28. Februar Trolde cup 2004.
Et  stævne efter W.U.K.O – regler i individuel Kata og kumite.
Der var tilmeldt  ialt 147 deltager fra 13 forskellige klubber.

Troldecup blev afholdt efter de nye WUKO regler, det vil sige 1 rød kæmper og en blå.
En kampdommer og 3 flagdommere i kumite, og
Katakonkurrencen blev dømt med pointavler.

 Det blev en lang dag, præmie overrækkelsen var først overstået 20.15, så vi har allerede nu lovet os selv, at der arbejdes på en hurtigere stavneafvikling til næste år.
Lørdag d. 17 april arrangerer Shin Go Ryu Næstved DAI dommerkursus i Næstved 
Alle var enige om at standarden lå meget højt i år specielt gruppen senior mænd var mødt talstærkt op og der var hård konkurrence, til det sidste både i kata og kumite.

Shin Go Ryu karate Næstved, takker alle for en god dag og håber at der til næste år, igen vil være deltagere til en ny og hurtigere Trolde Cup.

Gruppe Guld Sølv Bronze  
KATA Piger B1 Maria Hansson Nykøbing F. karate Sofie Povelsen Itosu-Kai Dragør Lonny Jensen Kentokukai
KATA Drenge B1 Andreas Millarch Nykøbing F. karate Daniel Wiberg Itosu-Kai Dragør Thomas Noringriis Bosatsu
KATA Piger B2 Rikke Rossing Nykøbing F. karate Maria Millarch Nykøbing F. karate Lea Jacobsen Nykøbing F. karate
KATA Drenge B2 Raineier Del Valle Gensei Ryu Honbu Vitor Cordes Itosu-Kai Dragør Emil Rossckov Itosu-Kai Dragør
KATA Drenge Junior Bo Liliegreen Nykøbing F. karate Alexander Egeberg Nykøbing F. karate Daniel Rasmussen Gensei Ryu Honbu
KATA Piger Junior Anette Nielsen Nykøbing F. karate Marianne Nielsen Nykøbing F. karate Tanja Midtgaard Itosu-Kai Dragør
KATA Mænd Senior Harutoshi Hirota Tokai karate klub Tejs Damkjær Itosu-Kai Dragør Claus Isaksen Vordingborg karate
KATA Kvinder Senior Marianne Nordstrøm Nykøbing F. karate Heidi Christensen Seiki Karate-Do Kai Helene Ottesen Nykøbing F. karate
Gruppe Guld Sølv Bronze Bornze  
Kumite Piger B1 Maria Hanson Nykøbing F. karate Stephanie Kostmann Kentokukai Lonny Jensen Kentokukai Nana Brøndel Kentokukai
Kumite Drenge BI -35 kg Julian Bjerrekær Ashihara Viborg Jonas Bredahl Bosatsu Frederik Pedersen Kentokukai Jannick Jessen Bosatsu
Kumite Drenge BI +35 kg Richard Grove Ashihara Viborg Patrick Janowski Shin Go Ryu Næstved Sebastian Friedrichsen Kentokukai Mikken Hach Bosatsu
Kumite Piger B2 Lea Jacobsen Nykøbing F. karate Camilla Jørgensen Itosu-Kai Dragør Sarah Krogh-Nielsen Kentokukai Pernille Elskov Bosatsu
Kumite Drenge B2 -51 kg Emil Rossckov Itosu-Kai Dragør Daniel Brinck Kentokukai Jonas Emborg Bosatsu  Vitor Cordes Itosu-Kai Dragør
Kumite Drenge B2 +51 kg Kasper Lindgaard Herning karate klub Mark Kristensen Herning karate klub Julius Bjerrekær Ashihara Viborg Benjamin Krog Seiki Karate-Do Kai
Kumite Drenge Junior
-63 kg
Kurt Genzer Herning karate klub Niclas Abel Bosatsu Danni Larsen Seiki Karate-Do Kai Peter Elholm Nykøbing F. karate
Kumite Drenge Junior
+63 kg
Thomas Elsgaard Bosatsu Martin Møller Gensei ryu Honbu Bo Lillogreen Nykøbing F. karate Daniel Rasmussen Gensei Ryu Honbu
Kumite Piger Junior
Tanja Midtgaard Itosu-Kai Dragør Marianne Jensen Nykøbing F. karate Kariro Kubo Tokai karate klub  
Kumite Kvinder  Mia Carlsen Itosu-Kai Dragør Anita Lielholm Kentokukai Ann Prevost Itosu-Kai Dragør Marianne Nordstrøm Nykøbing F. karate
Kumite Mænd -70 kg Søren Petersen Bosatsu  Claus Isaksen Vordingborg karateklub Jesper Kristensen Herning karate klub Thomas Iversen Gensei Ryu Honbu
Kumite Mænd -75 kg Amel Gerzig Herning karate klub Adil Ahmed Gensei Ryu Honbu Thomas Lodahl Herning karate klub Henrik Hanson Nykøbing F. karate
Kumite Mænd -80 kg Thomas Rossan Esbjerg karateklub Nheel Ahmed Gensei Ryu Honbu Christen Hagstrøm Kentokukai Dennis Cagler Vordingborg karateklub
Kumite Mænd +80 kg Peter Heneberg Itosu-Kai Dragør Jesper Petersen Nykøbing F. karate Peder Samuelsen Kentokukai Darko Zeba Nykøbing F. karate