Tilbage

DM Semikontakt 2007

Shin Go Ryu Cup 20 års jubilæum 

NÆSTVED HALLEN 5-5-2007   

Vi var stolte over at kunne præsenterer et stævne som for mange år siden, med næsten hundrede deltagere. 

Der var tilmeldt 93 Kæmpere fra 20 forskellige klubber fra hele Danmark.
Stævnet forløb efter planen, meget stor tak til alle dommere der år efter år sørger for at få afviklet et sikkert og godt stævne. 

Der var indvejning mellem kl. 08,00 og 09,00, og derefter var der dommer møde.
Kl 09,30 var der coachmøde og kl 10,00 blev den officielle indmarch begyndt.

Efter velkomsten blev kampreglerne demonstrerede.

Der var igen i år også indbudt kæmpere mellem 13 og 17 år, og her blev der gennemført 4 klasser, for første gang var der tilmeldt nok piger til en pigeklasse.

Shin Go Ryu deltog med 17 kæmpere, 10 fra Hørsholm, 7 fra Næstved. 

I pausen var der en lille opvisning i Wing Tsun Do med Jan Dahl og makker. 

Dagens resultater ses af nedenstående skema.

Plac Drenge A og B -55 kg
1 Jetmir Gashi Randers Karate Skole
2 Jeppe Nyvang Nielsen Randers Karate Skole
3 Thomas Reichle Middelfart kyokushinkarate
  Drenge A og B -65 kg
1 Marc Westerholt Shin Go Ryu Næstved
2 Emil Wulff Farum Kyokushin Karate
3 Peter Hvid Ashihara Karate Århus
  Drenge A og B +65 kg
1 Beka Gogiberidze Nansensgade Kuokushin Karate
2 Niklas Rasmussen Haslev karate klub
  Piger Åben
1 Stephanie Levassor Nansensgade Kuokushin Karate
2 Iman Badreldin Nansensgade Kuokushin Karate
3 Nanna Stenfeldt Shin Go Ryu Hørsholm
  Herre B -70 kg
1 Rune B. Petersen Ashihara Karate Sønderborg
2 Paul Harsith Ashihara Karate Sønderborg
3 Daniel Jessen Ashihara Karate Frederiksberg
  Herre  B -80 kg
1 Martin Hansen Ashihara Karate Frederiksberg
2 Ronni Truelsen Kyokushinkai København Glentevej
3 Anders Søgaard Ashihara Karate Frederiksberg
  Herre B +80 kg
1 Martin Ohlsson Shin Go Ryu Hørsholm
2 Daniel Pedersen Shin Go Ryu Hørsholm
3 Egon Ashihara Karate Frederiksberg
  Herre Gruppe A -70 kg
1 Johnny G. Andersen Kyokushinkai København
2 Saief Al-Faour Shin Go Ryu Næstved
3 René Lorentzen Randers Karate Skole
Herre Gruppe A -80 kg
1 Dennis From Johansen Ashihara Karate Sønderborg
2 Benjamin Frigast IBK Danmark
3 Jacob Petersen Haslev karate klub
Herre Gruppe A -80 kg
1 Dennis Busk Jensen Randers Karate Skole
2 Mark Pedersen Nansensgade Kuokushin Karate
3 Thomas Macon Kyokushinkai København
Kvinder -60 kg
1 Hanne Nielsen Ashihara Karate Århus
2 Rikke Westphalen Haslev karate klub
3 Anna Katrine Moldt Shin Go Ryu Hørsholm
Kvinder +60 kg
1 Chastine Hansen Nansensgade Kuokushin Karate
2 Malene Hougaard Nansensgade Kuokushin Karate
3 Ea Eriksen Kyokushinkai København
Herre DAN -75 kg
1 Christian Agerbo Nielsen Shin Go Ryu Hørsholm
2 Kenneth Jørgensen Shin Go Ryu Næstved
3 Jesper L. Sørensen Randers Karate Skole
  Herre DAN +75 kg
1 Kristoffer Breindal Nansensgade Kuokushin Karate
2 Thomas Krogh Sørensen Shin Go Ryu Hørsholm
3 Kenneth Lauersen Shin Go Ryu Næstved
  Fighter
  Thomas Krogh Sørensen Shin Go Ryu Hørsholm

Shin Go Ryu karate Næstved takker alle for en god kampdag, deltagere, dommere og officials. Vi håber at vi i år 2008 kan mødes til den en ny omgang Shin Go Ryu cup for at finde nye Danmarksmestre i Semikontakt kamp.

På vores hjemmeside under Begivenheder/kalender vil der komme orientering angående DM Semikontakt 2008, når tiden nærmer sig.