Tilbage

 

TROLDE CUP 2007

Shin Go Ryu Næstved afholdt Lørdag den 22. September Trolde Cup 2007.
Der blev kæmpet i individuel Kata og kumite.
Der var tilmeldt  ialt 78 deltager fra 5 forskellige klubber.

Alle katagrupper blev afviklet på 2 kampområder om formiddagen, og efter overrækkelse af medaljer til katavinderne, var det tid til middgspause.

Klokken 12,30 var det tid til kumitekampene.
Alle kampe undtagen finalerne blev kæmpet på 2 kampområder.
Der blev dømt med hoved dommer og spejldommer.
De afsluttende finalekampe blev kæmpet på kampområde 1, og derefter var der overrækkelse af medaljer.

 Shin Go Ryu karate Næstved, takker alle for en god dag og håber at der til næste år, igen vil være deltagere til en ny  Trolde Cup.

En speciel tak til Ulfborg karateklub, der havde taget den lange vej fra det nordlige Jylland, for at lege lidt med nogle sjællændere. 

Gruppe Guld Sølv Bronze  
KATA Piger B1 8-10 år Helena Rønnebæk Bosatsu Cassandra Guldhammer Sabra
Roskilde karateskole
Frederikke Bjerring Itosu-Kai Dragør
KATA 
Piger B2 11-12 år
382 Sif Bay Roskilde karateskole 346 Cecilie Bjerring Itosu-Kai Dragør Camilla Holst Roskilde karateskole
KATA 
Piger B3 13-14 år
Sissel Abel Roskilde karateskole Mitzi Hertzberg Alstrup Pedersen Shin Go Ryu Næstved Stine Dørby Itosu-Kai Dragør
KATA 
Drenge B1 8-10 år
Jonas Andersen Bosatsu Rasmus Emborg Bosatsu Kaare Vincent Jørgensen Roskilde karateskole
KATA 
Drenge B2 11-12 år
Mike Gosvig Roskilde karateskole Nicolai Lundberg Petersen Roskilde karateskole Emil Folmer Roskilde karateskole
KATA 
Drenge B3 13-14 år
Jannick Rønnebæk Bosatsu Casper Tonnesen Roskilde karateskole Rasmus Venneberg Ulfborg Karateklub
KATA 
Piger Junior og 
Kvinder Senior
Pernille Hansen Roskilde karateskole Michelle Gosvig Roskilde karateskole Jasmine Messina Shin Go Ryu Næstved
KATA 
Drenge Junior 
15-17 år
Thomas Herløv Noringriis Bosatsu Aleksander Nielsen Roskilde karateskole Christian Østrøm Roskilde karateskole
KATA 
Mænd Senior
Chiming Thach Roskilde karateskole Kenneth Jørgensen Shin Go Ryu Næstved Søren Kamper Roskilde karateskole
Gruppe Guld Sølv Bronze Bornze  
Kumite 
Piger B1 og B2 
8-12 år -40 kg
Helena Rønnebæk Bosatsu Maria Maya Simone Hansen Shin Go Ryu Næstved Camilla Holst Roskilde karateskole Caroline Dalgård Itosu-Kai Dragør
Kumite 
Piger B2 
10-12år +40 kg
Sif Bay Roskilde karateskole Cecilie Bjerring Itosu-Kai Dragør Gitte K. H. Andersen Ulfborg Karateklub  
Kumite
Piger B3 13-14 år 
Åben
Camilla Pilgaard Ulfborg Karateklub Maria Gulsager Roskilde karateskole Stine Dørby Itosu-Kai Dragør  
Kumite 
Drenge B1 og B2 9-12år -40 kg
Mike Gosvig Roskilde karateskole Jonas Andersen Bosatsu Rasmus Emborg Bosatsu Søren Sønderby Jørgensen Ulfborg Karateklub
Kumite 
Drenge B2 10-12år +40 kg
 Johannes Samsom Itosu-Kai Dragør Martin Nielsen Shin Go Ryu Næstved Martin Steen Christiansen Shin Go Ryu Næstved Mikkel Risager Haslund Shin Go Ryu Næstved
Kumite 
Drenge B3 13-14 år
-50 kg
Jannick Rønnebæk Bosatsu Casper Tonnesen Roskilde karateskole Mads Sørensen Itosu-Kai Dragør  
Kumite 
Drenge B3 13-14år 
-60 kg
Mikkel Stender Roskilde karateskole Magnus Frederiksen Roskilde karateskole Thomas Bakke Jacobsen Shin Go Ryu Næstved Naweed Avwar Roskilde karateskole
Kumite 
Drenge B3 13-14år 
+60 kg
Rasmus Venneberg Ulfborg Karateklub Jens Peter Lausen Ulfborg Karateklub Frederik Kristensen Shin Go Ryu Næstved  
Kumite 
Piger Junior 15-17 år
-60 kg
Pernille Hansen Roskilde karateskole Jasmine Messina Shin Go Ryu Næstved Kamilla Aakjær Shin Go Ryu Næstved Michelle Gosvig Roskilde karateskole
Kumite 
Piger Junior og Kvinder Senior
+60 kg
Anne Sønderby Jørgensen Ulfborg Karateklub Elsebeth Nielsen Roskilde karateskole    
Kumite 
Drenge Junior
og Mænd Senior
Åben
Søren Kamper Roskilde karateskole Christian Østrøm Roskilde karateskole Antonio Giorgio Shin Go Ryu Næstved  Thomas Herløv Noringriis Bosatsu