Tilbage

 

TROLDE CUP 2008

Shin Go Ryu Næstved afholdt Lørdag den 27. September Trolde Cup 2008.
Der blev kæmpet i individuel Kata og kumite.
Der var tilmeldt  ialt 103 deltager fra 7 forskellige klubber.

Alle katagrupper blev afviklet på 3 kampområder om formiddagen, og efter middagspausen var det tid til kumitekampene.
Alle kampe undtagen finalerne blev kæmpet på 3 kampområder.
Der blev dømt med hoved dommer og spejldommer.
De afsluttende finalekampe blev kæmpet på kampområde 1, og derefter var der overrækkelse af medaljer.

Shin Go Ryu Næstved takker alle deltagere, dommere og officials for deltagelsen.

Gruppe Guld Sølv Bronze  
KATA Piger og Drenge B1, 8-9 år Alberte Buck

Roskilde karateskole
Oskar Bay

Roskilde karateskole
Julie Noesgaard

Ulfborg Karateklub
KATA 
Piger B2 10-12 år
9kyu - 5 kyu
Pea Teut

Nykøbing F. Karate Center
Cecilie Mathiasen
 
Roskilde karateskole
Sabine Gundberg

Roskilde karateskole
KATA 
Piger B2 10-12 år
4kyu - dan
Frederikke Madsen

Nykøbing F. Karate Center
Cecilie Steen Jensen

Nykøbing F. Karate Center
 
Camilla Holst

Roskilde karateskole
KATA 
Drenge B2 8-10 år
9kyu - 5 kyu
Mikkel Risager Haslund

Shin Go Ryu Næstved
Frederik K. Mortensen

Karlslunde Karate Klub
Jacob Petersen

Roskilde karateskole
KATA 
Drenge B2 8-10 år
4kyu - dan
Jonas Andersen

Bosatsu
Kaare Vincent Jørgensen

Roskilde karateskole
Nikolai Lundberg

Roskilde karateskole
KATA 
Piger B3 13-14 år
9kyu - 2kyu
Tatjana Nielsen

Roskilde karateskole
Sarah Beck Jørgensen

Roskilde karateskole
Ria Byrsting

Roskilde karateskole
KATA 
Piger B3 13-14 år
1kyu - dan
Cecilie Bjerring

Itosu-Kai Dragør
Rikke Linck

Itosu-Kai Dragør
Bjørk Buch

Roskilde karateskole
KATA 
Drenge B3 13-14 år
9kyu - 4kyu
Aleksander Hass

Roskilde karateskole
Magnus Frederiksen

Roskilde karateskole
Mehmet Polat

Bosatsu
KATA 
Drenge B3 13-14 år
3kyu - dan
Christoffer Rohde

Itosu-Kai Dragør
Anders Wenzel

Nykøbing F. Karate Center 
Luca Huelle

Nykøbing F. Karate Center 
KATA 
Piger Junior
15-17 år
Maria Hansson

Nykøbing F. Karate Center
Rebecca Skov

Nykøbing F. Karate Center
Josefine Bonde

Nykøbing F. Karate Center
KATA 
Drenge Junior 
15-17 år
Magnus Andersen

Nykøbing F. Karate Center
Aleksander Nielsen

Roskilde karateskole
Patrick Janowski

Shin Go Ryu Næstved
KATA 
Kvinder 18+
Kathrine Marker

Roskilde karateskole
Pia juel Hansen

Roskilde karateskole
Katarina Laumann

Bosatsu
KATA 
Mænd 18+
Mahmoud Tawfieg

Nykøbing F. Karate Center
Emil Søgaard Simonsen

Ulfborg Karateklub
Ado Møller

Ulfborg Karateklub
Gruppe Guld Sølv Bronze Bornze  
Kumite 
Piger B1 og B2 
8-12 år -40 kg
Frederikke Bjerring

Itosu-Kai Dragør
Johanna Ruprecht

Roskilde karateskole
Frederikke Madsen

Nykøbing F. Karate Center
Emma Arenshøj

Nykøbing F. Karate Center
Kumite 
Drenge B1 og B2 8-12år -40 kg
Jonas Andersen

Bosatsu
Chris Nørskov-Jensen

Roskilde karateskole
Andreas Ekkert

Itosu-Kai Dragør
Rasmus Emborg

Bosatsu
Kumite 
Piger B2 
10-12år +40 kg
Helena Rønnebæk

Bosatsu
Camilla Holst

Roskilde karateskole
Lærke Pilgaard

Ulfborg Karateklub
Cecilie Steen Jensen

Nykøbing F. Karate Center
Kumite 
Drenge B2 10-12år -45 kg
Frederik K. Mortensen

Karlslunde Karate Klub
Mathias Jessen

Roskilde karateskole
Jacob Petersen

Roskilde karateskole
Kaare Vincent Jørgensen

Roskilde karateskole
Kumite 
Drenge B2  10-12år +45 kg
Mikkel Lausen

Ulfborg Karateklub
Mikkel Risager Haslund

Shin Go Ryu Næstved
Milosz Juszczak

Ulfborg Karateklub
Stefan Tunic

Shin Go Ryu Næstved
Kumite
Piger B3 13-14 år 
Åben
Rikke Linck

Itosu-Kai
Dragør
Julie Herløv
 Noringriis

Bosatsu
Gitte Keller Højgaard Andersen

Ulfborg Karateklub
Cecilie Bjerring

Itosu-Kai Dragør
Kumite 
Drenge B3 13-14 år
-50 kg
Søren Schiødt

Roskilde karateskole
Tobias Midtgard

Roskilde karateskole
Martin Nielsen

Shin Go Ryu Næstved
 
Kumite 
Drenge B3 13-14 år
-60 kg
Martin Hansson

Nykøbing F. Karate Center
Aleksander Hass

Roskilde karateskole
Anders Wenzel

Nykøbing F. Karate Center
Dennis Nielsen

Nykøbing F. Karate Center
Kumite 
Drenge B3 13-14år 
+60 kg
Mehmet Polat

Bosatsu
Magnus Frederiksen

Roskilde karateskole
Martin Steen Christiansen

Shin Go Ryu Næstved
 
Kumite 
Piger Junior 15-17 år
-53 kg
Rebecca Skov

Nykøbing F. Karate Center
Kamilla Aakjær

Shin Go Ryu Næstved
Maria Guldager

Roskilde karateskole
 
Kumite 
Piger Junior 15-17 år
+53 kg
Maria Hansson

Nykøbing F. Karate Center
Janni Iversen

Ulfborg Karateklub
Iben Døj

Ulfborg Karateklub
Tanja Kjær

Ulfborg Karateklub
Kumite 
Drenge Junior
15-17 år
Åben
Christian Østrøm

Roskilde karateskole
Jens Peter Lausen

Ulfborg Karateklub
Patrick Janowski

Shin Go Ryu Næstved
Mathias Mathiasen

Roskilde karateskole
Kumite 
Kvinder 18+
Åben
Jasmine Marie Messina

Shin Go Ryu Næstved
Katarina Laumann

Bosatsu
Pia juel Hansen

Roskilde karateskole
Kathrine Marker

Roskilde karateskole
Kumite 
Mænd 18+
Åben
Lars Mortensen

Ulfborg Karateklub
Ado Møller

Ulfborg Karateklub
Mahmoud Tawfieg

Nykøbing F. Karate Center
Emil Søgaard Simonsen

Ulfborg Karateklub

 

håber vi ses igen til næste år.