Tilbage

 

TROLDE CUP 2009

166 karatekaer fra 13 forskellige klubber deltog i stævnet d. 10-10.
Der blev ialt kæmpet 252 kampe.
151 i kata og 101 i kumite

Troldecup blev i år afholdt i Herlufholm Idrætscenter i Næstved, i stedet for Næstvedhallen.

Den lidt mindre hal gav dog en god stemning, for de mange deltagere.

Dagens program forløb planmæssigt,
stor tak til alle coaches, dommer og deltager, som sørgede for at være klar når de skulle.

 

Resultaterne af dagens kampe, ses i nedenstående oversigt.

Tak til alle for et godt og lærerigt stævne.

Ulfborg karateklub UKK
Greve Karate GRK
Nykøbing F. karatecenter NFK
Itosu-kai Dragør IKD
Roskilde Karateskole RKS
Køge Karate Klub KKK
Vordingborg Karateklub VKK
Hvidovre Karate Klub HKK
Høng Karate Klub HØK
Danmark Nationel team DNT
Itosu-kai Bosatsu IKB
Shin Go Ryu Hørsholm SGH
Shin Go Ryu Næstved SGR
Gruppe Guld Sølv Bronze Bronze  
Kata
Piger B1
8-9 år
Alberte
Buch


KKK

Nina
Østergaard

KKK

Simone
Sofie
Wollesen

RKS

Sarah
Petersen

RKS

Kata
Piger B2
10-12 år
Frederikke
B.
Madsen

NFK

Dea
Teut

NFK

Michelle
Hansson

NFK

Frederikke
Bjerring

IKD

Kata
Piger B3
13-14 år
Cecilie
Bjerring

IKD

Rikke
Linck

IKD

Camilla
Holst

RKS

Nathalie M.
Skaarup

NFK

Kata
Piger J.
15-17 år
Bjørg
Buch

KKK

Antonia
Huelle

NFK
 

Sita Hviid
Qvistgaard

RKS

Tatjana
Nielsen

RKS

Kata
Kvinder
18+
Mia
Karlsen

IKD

Line
Jensen

RKS

Iben F.
Døj 

UKK

Tanja
Kjær 

UKK

Kata
Drenge B1
8-9 år
Victor
Søndergård

IKD

Alexander
Bonde

NFK

Patrick Tue
Hein

SGR

Emil
Frovin

IKD

Kata
Drenge B2
10-12 år
Chris Nørskov
Jensen

RKS

Sebastian
Buch

KKK

Jonas
Andersen

IKB

Jacob
Petersen

RKS

Kata
Drenge B3
12-14år
Søren
Schøidt

RKS

Johannes
Samsom

IKD

Andreas
Ekkert
IKD
Claes
Kiilerich

GRK

Kata
Drenge J.
15-17 år
Thomas Herløv
Noringriis

DNT

Luca
Huelle

NFK

Patrick
Jensen

HKK

Patrick S.
Andersen

NFK

Kata
Mænd 18+
Niklas
Koch

KKK

Henrik
Monson

KKK

Alexander
Nielsen

RKS

Aske
Bregendahl

IKB

           
Kumite
Piger B1
8-9 år åben
Alberte
Buch

KKK

Sofie
Frithioff

GRK

Anne Sofie V.
Hansen

GRK

 
Kumite
Piger B2
10-12 år
-40kg
Frederikke
Bjerring

IKD

Caroline
Dalgård

IKD

Sophie
Rügge

KKK

Emma J.
Arenshøj

NFK

Kumite
Piger B2
10-12 år
+40kg
Johanna
Ruprecht

RKS

Mathilde G.
Steffensen

NFK

Nora
Olsen

IKB

Emma
Kronow

GRK

Kumite
Piger B3
13-14 år
-55kg
Helena
Rønnebæk

IKB

Cecilie
Mathiasen

RKS

Camilla
Holst

RKS

Camilla
Birch

UKK

Kumite
Piger B3
13-14 år
+55kg
Nathalie M.
Skaarup

NFK

Cecilie
Bjerring

IKD

Lærke
Pilgaard 

UKK

Cecilie S.
Jensen

NFK

Kumite
Piger J.
15-17 år
Åben
Tatjana
Nielsen

RKS

Bjørg
Buch

KKK

Janni
Iversen

UKK

Camilla
Pilgaard

UKK

Kumite
Kvinder
18+
Åben
Mia
Carlsen

IKD

Tanja
Kjær  U

KK

Iben F.
Døj 

UKK

Kamilla
Aakjær

SGR

Kumite
Drenge B1
8-9 år
Åben
Emil Hastrup GRK Patrick Tue Hein SGR Victor F. Terkelsen UKK  
Kumite
Drenge B2
10-12 år
-40 kg
Jonas
Andersen

IKB

Mikkel Bo
Nielsen

KKK

Dennis
Luisaeng

NFK

Chris Nørskov
Jensen

RKS

Kumite
Drenge B2
10-12 år
-45 kg
Christian
Dalgård

IKD

 Jens Martin
Bank

RKS

Sebastian
Buch

KKK

Rasmus
Frandsen

RKS

Kumite
Drenge B2
10-12 år
+45 kg
Anders
Frithioff

GRK

Oscar Thor
Bay

RKS

Jacob
Petersen

RKS

Dennis
Sørensen

IKB

Kumite
Drenge B3
13-14 år
-45 kg
Lasse Collins
Spannow

RKS

Andreas
Ekkert

IKD

Casper
Keller

HKK

Philip Tue
Hein S

GR

Kumite
Drenge B3
13-14 år
-60 kg
Claes
Kiilerich

GRK

Mikkel
Lausen

UKK

Martin V.
Hansen

GRK

Johannes
Samsom

IKD

Kumite
Drenge B3
13-14 år
+60 kg
Søren
Schøidt

RKS

Mario
Rosenvold

GRK

Mehmet
Polat

IKB

Rasmus B.
Lindhart

NFK

Kumite
Drenge J
15-17 år
-60 kg
Casper
Tonnesen

RKS

Nick Ekstrøm
Hansen

RK

Alexander
Smolkine

HKK

Luca
Huelle

NFK

Kumite
Drenge J
15-17 år
+60 kg
Thomas Herløv
Noringriis

IKB

Jens Peter
Lausen

UKK

Patrick
Jensen

HKK

Nicklass
Pagh

NFK

Kumite
Mænd 
18+
-80 kg
Lars
Mortensen

UKK

Simon
Jensen

SGR

Rasmus
Jørgensen

IKB

Niklas
Koch

KKK

Kumite
Mænd 
18+
+80 kg
Michael

UKK

Aske
Bregendahl

IKB

Emil S.
Simonsen

UKK