Tilbage

 

TROLDE CUP 2011

Årets Troldecup blev en del mindre end forventet, selv om tilmeldingsfristen blev forlænget med en uge,
og de sidste eftertilmeldinger først kom tirsdag d. 25-10.
Det blev ialt til 57 deltager, vi havde så måtte takke nej til en i kvinder senior klassen,
fordi der ikke havde meldt sig nogle modstandere.
Dagen for resten af deltagerene blev sådan at alle katakampene blev kæmpet på 2 kampområder,
24 kampe på det ene og 25 kampe på det andet.
Derefter blev alle kumitekampe udkæmpet på kampareal 1.
Alle grupper blev kæmpet sådan at taberne, til de 2 finalister, kæmpede om 2 bronzemedaljer.

Shin Go Ryu Næstved takker alle for en god dag,
og vi håber at der til næste år igen vil være fuld deltagerantal ved Troldecup2012.
Datoen for Troldecup 2012 vil være at finde på vores hjemmeside,
under kalenderknappen, når hallen er booket.

 Resultaterne af dagens kampe, ses i nedenstående oversigt.

Bosatsu BOS
Haslev Karate klub HKK
Seiki Karate-do Kai SDK
Itosu-Kai Dragør IKD
Roskilde Karateskole RKS
Vordingborg Karate Klub VKK
Taifu TAF
Gentofte Karate Klub GKK
Nakskov karateskole Shin Go Ryu SGN
Shin Go Ryu Næstved SGR

 

Gruppe Guld Sølv Bronze Bronze  
Kata
Piger
9-11 år
Alberte Schmidt IKD Nanna Wiik GKK Sara Omeragic SGN Signe Christensen GKK
Kata
Piger
12-13 år
Nora Olsen BOS Sidsel Døssing VKK Ida Sølvhøj VKK Sofie Biskoptø VKK
Kata
Piger og Kvinder Kadetter junior senior
 
Caroline Dalgård IKD Maria Sølvhøj VKK Simone Engelbrekt RKS Tatjana M. Nielsen RKS
Kata
Drenge
8-13 år
Thomas Skov Schimtto GKK Rasmus Torp GKK Nikolaj Troest IKD Emil Enevoldsen IKD
Kata
Drenge
14-15 år
Christian Dalgård IKD Johannes Samsom IKD Jonas Andersen BOS Casper Kastebo SDK
Kata
Mænd Senior 18+
Thomas Noringriis IKD Tom Nielsen RKS Dennis Mathiesen SDK  
           
Kumite
Piger
9-10 år
Laura lyck TAF Jasmin Matzen Alsing TAF Freja Mathiesen SDK  
Kumite
Piger
11-13 år
Nora Olsen BOS Malou Lind TAF Caroline Petra Jensen TAF Caroline Aunskov Hansen SDK
Kumite
Piger
14-15 år
Caroline Dalgård IKD Simone Engelbrekt RKS Diana Søgård BOS
 
 
Kumite
Drenge
8-10 år
-35 kg
Alexander Nastasijevic TAF Sebastian Nastasijevic TAF    
Kumite
Drenge
10-11 år
-40 kg
Patrick Hein SGR Emil Enevoldsen IKD Viktor Falkenberf Jesen GKK  
Kumite
Drenge
10-14 år
-55 kg
Jonas Andersen BOS Marvin Gade Aagesen TAF Aske Lindskov Steensig TAF Andreas Kristensen SGN
Kumite
Drenge B3
14-15 år
+55 kg
Toke Poulsen SDK Nicolaj Jensen TAF Rasmus Brøndsel SDK Nicklas Christensen SDK
 
Kumite
Mænd 
18+
Tom Nielsen RKS Dennis Mathiesen SDK