Tilbage

 

Tirsdag d. 13-12 var graduering og juleafsutning for børneholdene.
Gradueringen omfattede begge børnehold,
så der var ialt 36 karatekids der skulle vise hvad de havde lært.

Der var opdelt i 3 hold afhængig hvilken grad man skulle op til.

Første hold var de helt nye børn der startede i september,
de skulle op til deres første graduering 10. kyu.
Til 10. kyu skal man kunne de basale slag fra stående, men også vise parader og spark fra gående.
Det kunne de alle, så selvfølgelig bestod de alle til deres første grad 10. kyu.

Alen Napreljac
Ahmed Mahmutovic
Alexander Niels Sabro Thomsen
Amnah Mohammad
August Bille Jensen
Cecilie Wennicke Frømsdorf
Cenia Reher Jørgensen
Christian Høyer
Kela Jørgensen
Lucas Agerskov Kragh
Mads Grundsøe
Malene Gilsaa Petersen
Marcus Ian Gondolf Hagen
Mattias M. Madsen
Mustafa Mohammad
Nikolai Sergei Larsen
Oliver Barnes
Sheila Deelen
Silja Dreisig
Simon Lauersen

Hold 2 var de børn der skulle op til 9.og 8. kyu.
Der var to til 8. og fem til 9. kyu.
Her skal der ligesom på det første hold vises basale slag,
men her er det også et krav at eleverne kan de basale parader og spark.
Alt skal vises både fra stående og fra gående.
Alle syv bestod deres graduering,
og fik derefter røde streger og certifikater som bevis på at de havde bestået.

 9 kyu
Elias M. Marfali
Lukas Lund Nysted
Nicklas Tue Hein
Olav Kristensen
Omid M. Marfali
8 kyu
Bjørn Sabroe Simonsen
Sofie Tornøe

Aftenens sidste hold, var de børn der har gået to år eller længere tid.
De skulle op til hele og halve grader af det orange og det gule bælte.
Efter at de alle havde været igennem lidt over en halv times prøvelser,
hvor de fik lov til vise alt de havde lært, var det gradueringspanelets beslutning,
at også de havde bestået alle sammen.

7 kyu HO
Aleksander Svendstorp
Lucas Munk Haagensen
7 kyu
Mathias Jørgensen
Niklas Kvist Kelberg
6 kyu HO
Andreas Christian Illum
6 kyu
Caja Louise Mølgaard
Frederik Rasmussen Salun
Kasper Romanowsky Klausholm
Kevin Antonsen

Stort tillykke til alle med deres graduering.