Tilbage

Shin Go Ryu Cup 2012
DM
Semikontakt

NÆSTVED HALLEN 12-5-2012   

Igen i år var minimumsantal af tilmeldte deltagere ikke nået ved fristes udløb, så belært af tidligeres års erfaringer, besluttede vi at forlænge fristen til d. 5-5. Det var det der skulle til, vi nåede over de 50 deltager, der var sat som minimum, for at afholde stævnet.
Der dumpede så efterfølgende lidt flere til efter d. 5-5, også de var velkomne deltagere, så vi kunne afholde vores 25 års jubilæumsstævne.
Torsdag d. 10-5 var alt på plads, og kamplister blev lagt op på hjemmesiden.
I anledning af at det var vores jubilæumsstævne havde vi fået Seidokan til at komme og spille for os på deres Teiko trommer.
Det giver en helt specielt følelse at høre trommerne.
Intensiteten og energien der bliver lagt i at slå på trommerne kan ikke beskrives, det skal høres. Det er meget fasinerende at se hvordan at de to der slår på de små trommer uafhængig af hinanden holder en fælles takt, og når så de store trommer stemme med, står man bare med åben mund og lever fuldstændig med i trommeriet.
De video klip der findes, blandt andet på Youtube, kan over overhoved ikke sammenlignes med den oplevelse det er at høre det live.

Mange tak til Seidokan for en god oplevelse.

Efter de obligatoriske dommer og coach møder, var der indmarch, af 19 af de 20 tilmeldteklubber (Hvor blev i af Frederiksund Kyokushin).
Lidt over 10 startede kampene i følge kamplistene.
Her skal her lyde en stor tak til alle coachene og deltagere for at være parate når det var deres tur,
det gør at stævnet glider bedre, og der ikke er nogen unødig ventetid.

Dagens resultater ses i nedenstående skema.

Plac  
  Drenge A og B -60 kg
1 Mads Larsen Haslev karate Klub
2 Mads Jørgensen Shin Go Ryu Næstved
3 Ivan Andreas V. Kristiansen Shin Go Ryu Næstved
  Drenge A -65 kg
1 Frederik Baadsgaard Farum Kyokushin Karate
2 Mikkel Millgaard
 
Farum Kyokushin Karate
3 Niklas Hallberg Thuesen Farum Kyokushin Karate
  Drenge A og B +65 kg
1 Jakob K. Andersen
 
BS Karate
2 Otto Moltke Haslev karate Klub
3 Valdemar Tjellesen Ashihara Karate Frederiksberg
  Kvinder
1 Mette Sørensen
 
 Ashihara Karate Aarhus
2 Josephine Hansen Ashihara Karate Aarhus
3 Anne Mette Alexa Ballerup Kyokushin Karate
  Mænd  A og B - 70 kg
1 Johannes Jørgensen Ashihara Karate Aarhus
2 Mats Joe Bordacconi Ashihara Karate Frederiksberg
3 Fabio Nicotra Stensved Budo Kai
Mænd B -80
1 Sevgi Mustafa Stensved Budo Kai
2 Alexander Smilgins Ashihara Karate Frederiksberg
3 Anders Petersen Ashihara Karate Aarhus
  Mænd B +80
1 David Brasholt
 
Ashihara Karate Aarhus
2 John Risager Rasmussen
 
Grenå Karate Skole
3 Michael Gausby Shin Go Ryu Næstved
  Mænd A og DAN -80 kg
1 Jacob Petersen Haslev karate Klub
2 Gustav Collin Rasmussen House of Kyokushin Amager
3 Niklas Rasmussen Haslev karate Klub
  Mænd A og DAN +80 kg
1 Fady Allan Kyokushinkai København
2 Michael Hallgren Shin Go Ryu Næstved
3 Kenneth Sørensen . Kyokushin-KAN karate Nykøbing Sj
  Fighter
  Mats Joe Bordacconi Ashihara Karate Frederiksberg

Deltagere og vindere fra Shin Go Ryu Næstved.
fra venstre: Bagerst
Michael Hallgren 2. plads for Mænd A klassen over 80 kg
Michael Gausby 3. plads for Mænd B klassen over 80 kg
Magnus Krog
Sebastian Krog
Forrest: Frederik Mazur Andersen
Ivan Andreas V. Kristiansen 3. plads for Drenge over 65 kg