Tilbage

 

TROLDE CUP 2012

Årets Troldecup næsten dobbelt så stort som sidste år, alle var stort set tilmeldt inden for tidsfristen,
og de som kom med senere tilmeldinger, havde ringet eller mailet om det var ok.
Deltager antallet blev 96 fra 13 forskellige klubber.
Der var meget ro om tilrettelægningen af stævnet.
Alle grupper blev kæmpet sådan at taberne, til de 2 finalister, kæmpede om 2 bronzemedaljer.
Alle grupper både kata og kumite blev kæmpet helt færdige, incl. finale kampe.

Alle medaljer blev så overrakt til sidst, da alle kata og kumite grupper var færdige

Shin Go Ryu Næstved takker alle for en god dag,
Det er en fornøjelse at arrangerer og afvikle et stævne, for så veldiciplinerede deltager og coache.
Alle er klar når det er deres tur, så der ingen spildtid er.
Datoen for Troldecup 2013 vil være at finde på vores hjemmeside,
under kalenderknappen, når hallen er booket.

 Resultaterne af dagens kampe, ses i nedenstående oversigt.

Bosatsu BOS
Itosu-Kai Dragør IKD
Roskilde Karateskole RKS
Vordingborg Karate Klub VKK
København Karateklub KKK
Genbukai Karatedo GKD
Silkeborg Karate Skole SKS
Nykøbing F karateklub NFK
Asia Sport Center ASC
Kofukan Karate Ballerup KKB
Yujo-Kai YJK
Århus Shuri Ryu Karate ÅSR
Shin Go Ryu Næstved SGR

 

Gruppe Guld Sølv Bronze Bronze  
Kata
Piger
10 år
Anna Enevoldsen IKD Hannah Elvstrøm-Vieth KKK Camilla Lund RKS  
Kata
Piger
11-12 år
Anna Wessel KKK Matilde Bang Fuglsang YJK Andrea Mærkedahl SKS Alberte Schmidt IKD  
Kata
Piger 13-14 år
Silje Lüders ÅSR Emma Arenshøj NFK Julie Jakobsen SKS Michelle Hansson NFK
Kata
Piger 15-16 år
Cathrine Johansen SKS Signe Nilsen SKS Ina Andersen SKS Anna Mette Byg Kramer ASC
Kata
Piger 17+
Christine Broholm GKD Maria Guldager Jensen RKS
 
Majken Nielsen KKK Ida Nicole Mølgaard SGR
Kata
Drenge
9-10 år
Reinosuko Kusano BOS Frederik Tots IK David M. Scheurer IKD August Andersen BOS
Kata
Drenge
11-12 år
Jonas Høgh Andersen NFK Nikolaj Troest IKD Johan S. Kirchhoff KKK Alexander Thurau IKD
Kata
Drenge
13-14 år
Lukas Ekkert IKD Gustav C. D. Nielsen RKS Andreas Biel Albrecht RKS Jacob Diaz Petersen RKS
Kata
Drenge
15-17 år
Mikkel Frederiksen GKD Magnus Bøgely SKS Sebastian Jørgensen NFK  
Kata
Mænd 18+
Tom Nielsen RKS Kristen Katborg BOS Oussama El Guezbari GKD Sand Muenjit Jensen GKD
           
Kumite
Piger
10-11 år
Sarah Diaz Petersen RKS Anna Enevoldsen IKD Phoebe Kamara KKK Heleni Anna BOS
Kumite
Piger
12-14 år
Emma Arenshøj NFK Sarah Brendstrup RKS Simone Rasmussen RKS  
Kumite
Piger
15 år
Diana Søgård BOS Pernille E. Nielsen KKK Anna Mette Byg Kramer ASC  
Kumite
Piger/Kvinder 17+
Maria Guldager Jensen RKS Christine Broholm GKD    
Kumite
Drenge
9-10 år
 
Reinosuko Kusano BOS Matthew Chia BOS August Andersen BOS  
Kumite
Drenge
11-12 år
Frederik Bang BOS Denis Vukovic KKK Emil Enevoldsen IKD Alexander Thurau IKD
Kumite
Drenge
13-14 år
-55 kg
Marcus Gronemann KKB Jeppe Paaske KKB Mathias Vorm KKK Victor Obeling KKB
Kumite
Drenge
13-14 år
+55 kg
Jacob Diaz Petersen RKS Andreas Biel Albrecht RKS Nima Kazemkhan KKK August Frederik Ingemann KKK
Kumite
Drenge
15-17 år
Sasa Vukovic KKK Mikkel Frederiksen GKD Mikkel Lammers Haglund KKK Sebastian Jørgensen NFK
Kumite
Mænd 
18+, -80kg
Kristen Katborg BOS Oussama El Guezbari GKD    
Kumite
Mænd 
18+, +80kg
Pardeep Singh GKD Simon Lindberg Kempf GKD Tom Nielsen RKS